8/2022

Je tady půlka září a já tě prostřednicvím dalšího Newsletteru vítám v novém školním roce. Během konce srpna a začátkem září se toho událo relativně hodně, takže se na to pojď podívat. Čtení ti dnes zabere 10, možná 15 minut.

Bicí

Od prvního září jsem dostal možnost vyučovat bubny. Jezdím teď čtvrtky a pátky do Děčína, takže jestli jsi z okolí Děčína a tohle téma tě zajímá víc, už máme vymyšlený vánoční koncert bicího oddělení ještě společně s kolegou. A to 2. prosince od 17:00. Na vánoční koncert je to pravda trošku brzo, ale kolegové jsou iniciativní a všechny smysluplnější termíny už mají zkrátka rezervované se svými žáky.

Klavír

Další praxe, ke které jsem se od září dostal je klavírní korepetice. Pokud sleduješ videa, nebo jsi v základním kurzu, tak jsi asi pochopil. Jsem sice bubeník, ale klavír je mi taky hodně blízko.

Od pondělí do středy tedy trávím odpoledne v Základní umělecké škole v Litvínově a korepetuji zde ještě s jednou kolegyní taneční obor. Ať už se jedná o klasický, nebo moderní tanec, na své si tam přijdou asi všichni žáci. Od předškolních dětí, až po dospělé. Moje práce je potom pouze koukat a podle toho, co vymyslí kolegyně za pohyby hraju na klavír.

Prostě improvizace, takže doporučení pro tebe. Když nevíš, co by sis tak mohl zahrát na nástroj. Nechce se ti cvičit. Tak prostě hraj. Hraj co tě napadne. Není nic lepšího, než si prostě něco vymyslet. Nikde není psáno, že hrát třeba i špatně je prostě "špatně". Holt se opravíš a jedeš dál. Taky dělám chyby a je jich dost...

Dirigování

Tohle je kapitola sama pro sebe. Minulý rok jsem se rozhodnul, že se ze mě stane dirigent a posunu se o ligu dál. A to tak, že budu předávat svoje znalosti prostřednictvím kurzů a taktovky. S tím souvisí i připravovaný kurz "Přijímačky na konzervatoř", který bude od září 2023 k dispozici tady na TeoriaMusicale.

V lednu jsem se po jedenácti letech znovu zůčastnil talentovek na konzervatoř. Talentovky jsem zvládnul a teď pracuju na tom, abys je zvládnul třeba i ty. Pokud ale pochopíš to, co je v základním kurzu a naučíš se to používat, jsi v podstatě ve dvou třetinách cesty k razítku "Přijat". Já se přihlásil na obor dirigování a o tom budu určitě psát i v budoucích měsíčních novinkách.

Mám svoji první taktovku a učím se jí používat. Teď se připravuju na školní koncerty a noty nestíhám ani tisknout.

Paměťovky

V lednu jsem se kromě talentovek také zůčastnil kurzu ve Škole paměti, kterou založil pan Jakub Pok. Pár měsíců po kurzu jsem dostal nápad, že bych získané informace mohl předat svým kamarádům a spolužákům na konzervatoři. Tohle všechno se podařilo. Měli jsme první hodinu, kterou jsem nahrál na video a potom také tady na Youtube.

Budeme mít hodinu každý týden, takže když dáš na Youtube odběr, tak nepřijdeš o další lekce. Paměťové techniky jsou fakt super věc, jak se cokoliv naučit. Pro mě obzvlášť, protože mám od dětství ADHD. Teď se pamatování čehokoliv dostává na úplně jinou úroveň.

Pod videem jsou i odkazy na školu paměti, kde se můžeš na samotný kurz přihlásit přímo ke zdroji. Pak je tam i odkaz na portál trénuj paměť, kde můžeš bezplatně trénovat všechny techniky včetně pamatování hracích karet, jmen a přijímení, nebo třeba čísel.

Závěrem

Letošní září je opravdu plné, tak doufám, že ses dnes dozvěděl opět něco zajímavého. Možná si vygooglíš Školu paměti, přihlásíš se do jejich paměťového kurzu, nebo se podíváš na moje videa na Youtube. Máš hodně možností. Slevový kód "SKOLNIROK22" jsem prodloužil do konce září, takže si stále můžeš pořídit roční přístup do kurzu s 22% slevou. Tak užívej den a ať to hraje. Čau. Jirka

 

Základy hudební teorie

Odhlásit od odběru se můžeš zasláním e-mailu na info@teoriamusicale.cz. Nebudu si to brát osobně.