6/2023

Ahoj. Vítám tě v dalším měsíci. Dneska je první prázdninový den. Předpokládám, že tenhle text už možná čteš na začátku své dovolené, někde na pláži s výhledem na moře, při opalování, ale nebudu tě zdržovat dlouho. Během posledního měsíce jsem zveřejnil úvodní stránku nového kurzu přijímačky na konzervatoř a rád bych přiblížil tenhle nový kurz i pro ty, kteří se během posledního měsíce registrovali k odběru těhle novinek s vyhlídkou vstupu do kurzu v září po jeho zveřejnění. 

 

Nejprve začnu s pozitivními zprávami. V rámci tvorby celého kurzu jsem kontaktoval konzervatoře v české republice, ukázal jsem všem tuhle novou jedinečnou příležitost připravit se na konzervatoř z pohodlí svého domova, trénink s aplikací, ve které bude i intonace, sluchová analýza a další. 

 

Většině školám se tento nápad skutečně líbí, ale nebudu tady úplně konkrétní. Snad jen že se v průběhu školního roku někteří rozhodnou ukázat tenhle kurz svým vlastním zájemcům na kurzech, které organizují pro zájemce o studium prvního ročníku.

 

Já dnešním dnem začínám do kurzu nahrávat některé již hotové lekce a každý den v průběhu prázdnin budu pracovat na tom, aby byly všechny lekce vytvořené a přístupné před začátkem školního roku. 

 

Od konzervatoří, se kterými jsem mluvil se našly i negativní zpětné vazby a protože bych měl být fér, ty dva hlavní body ti tu přetlumočím. 

 

První důležitá věc v rámci aplikace Anki, ve které bude ke každé lekci balíček kartiček se stovkami otázek je vyhodnocování odpovědí. Když se budeš připravovat se soukromým učitelem, tak hned zjistíš, jestli správně intonuješ intervaly. V aplikaci musíš vyhodnocení odpovědi zvládnout sám. To se může zdát jako nevýhoda, protože se můžeš zdánlivě zlepšovat, ale může to být taky jen tím, že špatně vyhodnocuješ své odpovědi. 

 

Mě dává větší smysl si na tyhle etapy učení vzít svůj hudební nástroj. Ať už hraješ na trumpetu, klarinet, nebo klavír. Jistě dokážeš zahrát správně znějící tón na svůj nástroj a použít jej tak jako kontrolu při cvičení intonace.

 

Navíc konzervatoře po tobě u přijímaček opravdu nechtějí v rámci teoretické části vidět žádný zázraky. Primárně jde o to, abys zahrál dobře na tvůj nástroj.

 

Druhá věc na zamyšlení je vysvětlování. V zušce ti pět let učitel vysvětloval intervaly, stupnice a tak dále. Potom přijdeš na kurz, který organizuje tvoje konzervatoř a všechny tyhle věci ti začne vysvětlovat nový učitel tak, jak je učí on své studenty a v tom může být určitý rozdíl. 

 

A s tím souvysí i můj vlastní výklad. Proto jsem také tyhle konzervatoře kontaktoval, abych zjistil způsob, jakým učí své studenty a do kurzu vše budu vkládat tak, aby se odpovědi dostaly jako vždy ke všem. Navíc právě k tomu slouží zpětná vazba u každé lekce, která u tohohle kurzu bude také. Když napíšeš, že určitou věc znáš, ale z jiného úhlu pohledu, přizpůsobím lekci tak, abys dostal svou odpověď pochopitelně vysvětlenou. 

 

Celá TeoriaMusicale funguje jako živý organismus, který se neustále vyvíjí na základně reakcí jeho uživatelů. Představ si, že bys mohl na Netflix napsat, aby nahráli nový film ten a ten a oni by při pár desítkách stejných dotazů tvoje přání splnili. Takhle funguje TeoriaMusicale. 

 

S tím souvysí i kanál na YouTube, kde během června vzniklo zase pár nových videí, které se ti mimochodem budou hodit i v případě, že se budeš hlásit na některou za třinácti českých konzervatoří. 

 

První video se jmenuje Proč nemusíš být geniální jako Mozart. Video o tom, že i když se tohle jméno často spojuje s hudebními génii, tak doba už je jiná a už moc nedává smysl chtít být Mozartem, nebo nějakého mít doma. 

 

Další dvojice videí je o tom, co bys měl vědět o intervalech a o akordech. Ve zrychlené podobě se v nich dozvíš to, co je v základním kurzu v několika lekcích, ale v novém kurzu to bude opět ve zrychlenější podobě, protože v něm už předpokládám, že nějaké základy máš.

 

Poslední video z minulého týdne patří tradičně do kategorie zkoušejících, kde se můžeš otestovat tentokrát ze septakordů. 

 

Celý červen byl hodně rychlý měsíc. Probíhaly samé závěrečné koncerty, zkoušky, testy a tak dále. Teď si můžeme trochu vydechnout a připravit se během dvou měsíců na to, že to v září zase začne, takže se měj hezky. Prvního srpna očekávej další newsletter a do té doby užívej léto. 

 

Ahoj