3/2023

Ahoj. Vítám tě. Další měsíc je pryč a já tě vítám u dalších novinek tady na Teoriamusicale u dalšího měsíčního newsletteru. 

 

Na začátek musím upřímně napsat, že další měsíc uběhl opravdu rychle. Venku se pomalu začíná oteplovat a mám pocit, jako bych ten minulý Newsletter vytvářel před pár dny. Když se navíc podívám na druhou stranu. Směrem dopředu, tak už zbývají pouze 3 články a bude konec školního roku. Možná je to zkrátka všechno tím, že když je člověk produktivní, tak čas opravdu jen tak plyne. Pak se jednou za na chvíli zastavíš, koukneš se na datum a nestačíš se divit, kolik toho času reálně uplynulo.

 

Za minulý měsíc jsem se i přes to všechno věnoval pár tématům a tady ti k tomu řeknu něco víc.

První téma, které se tě týká pouze, pokud máš zaplacené členství v základním kurzu jsou hry, které jsem do kurzu přidal. Vím, že jsou v kurzu přihlášeni jednak rodiče, kteří kurz koupili pro své děti navštěvující uměleckou školu a jednak se hudební teorii učí i starší. Ať už muzikanti amatéři, nebo studenti vysokých škol, kteří třeba na pedagogických oborech musí v rámci studia tyhle znalosti mít. Nahrál jsem tedy k některým lekcím pexesa. Pokud jsi starší, možná to zní zvláštně, ale vzhledem k tomu, že se snažím vyjít vstříc všem věkovým kategoriím, myslím si, že by sis takové pexeso mohl zahrát i v případě, že jsi dospělý člověk, který pexeso stejně jako já už alespoň 15 let nehrál. Já jsem si některá pexesa zahrál i sám se sebou a naprosto splňují podmínky, které jsem si stanovil. První pexeso i s přidaným videem je součástí lekce Hudební abeceda, oktávy. Tam se dozvíš více, můžeš si jej rovnou stáhnout a hrát. 

 

První volně dostupná lekce na YouTube, která během března vznikla o tématu, které s hudbou souvisí, ale mohla by existovat i bez ní je video o aplikaci Anki a o tom jak si vytvářet příkladové věty do cizího jazyka. Tohle je druhý díl o této aplikaci. První díl byl o vytváření kartiček pouze na slovíčka. Odkazy na samotné lekce jsou součástí označeného textu ve článku. Pokud jsi je neviděl, můžeš si je po přečtení projít. Já jsem se sám díky tomu, co jsem v těhle dvou dílech o Anki řekl naučil v celku dobře italsky a trochu německy. Vzhledem k tomu, že teď, když znova studuju konzervatoř musím chodit i na němčinu, protože nyní už jsou ve škole povinné 2 jazyky a já dřív chodil jen na angličtinu. Musím říct, že se jazyky učí tak moc neefektivně jak to asi jen jde. Pokud se učíš cokoliv, tak ti doporučuji se sám sebe opravdu upřímně zeptat, jestli tě tvůj učitel, ať už soukromý, tak ve škole baví. Jestli ti dává výuka smysl, protože špatný učitel tě opravdu reálně nemusí naučit vůbec nic. To platí samozřejmě u mě :)

 

Další téma už souvisí s hudbou. Jde o krátký příběh z mého dětství. Tedy z doby jak říká moje mamka, kdy bylo Mrtvé moře ještě nemocné, kdy jsem se seznámil s tím, že u některých nástrojů není tón C jako C. Jedná se o ladění nástrojů. Když klarinetista zahraje tón C, tak se prostě ozve jiný tón. Dlouho mě tohle téma zajímalo, protože pak mezi nástroji vzniká takový rozdíl, že každý part v orchestru musí být pomalu v jiné tónině. Mluvím teď o dechových nástrojích, ale více se můžeš zase dozvědět v této lekci. V samotném kurzu tato kapitola není. Ukážu ti v něm, jak přepisovat hudbu do jiných tónin, nebo z houslového klíče do basového. Není to nic těžkého a dá se to použít. Musíš jen vědět, v jakém je nástroj ladění a potom přepsat melodii z původní tóniny pro C nástroj do té, kterou bude hrát ten cílový nástroj. 

 

Další lekce, která vznikla ti poslouží k vyzkoušení sebe sama. Je to v podstatě test. Není to ale test jako test. Ve videu ti to ještě jednou připomenu. Výsledkem není známka, časový limit si můžeš upravit tím, že si video budeš zastavovat. Tvým výstupem z této lekce by mělo být zjistění toho, co umíš a jak rychle jsi schopen to zpracovávat. Taková lekce teď bude vznikat každý měsíc. Budou v ní různé příklady. Příští měsíc třeba bude lekce celá jen o intervalech.  Pokud jseš v kurzu, zjistíš jak se zlepšuješ a pokud v kurzu nejsi, může ti výsledek pomoc při rozhodování do něj vstoupit. 

 

Poslední volně dostupná lekce tady na YouTube vznikla před týdnem a týká se předznamenání. Strašák všech muzikantů začátečníků, kteří právě v době, kdy se začnou učit o stupnicích zjistí, že hudební teorie je pekelně složitý hlavolam. Není to ale tak. Tahle lekce je o kvintovém a kvartovém kruhu. V kurzu se o něm také zmiňuji. V této samostatné lekci jen zazní nějaké doplňující informace. Možná tuto lekci i do budoucna do kurzu zařadím. 

 

Každopádně nikam nespěchej. Minimálně u lekcí dostupných zdarma. Chápu, že chceš v rámci předplatného kurz dokončit včas. Pokud si ale dáš na čas, nemám problém ti kurz na 2, nebo 3 měsíce prodloužit, abys ho celý dokončil. 

 

Děkuji ti za přečtení. Doufám, že jsem ti opět předal dost informací a dozvěděl ses tak o muzice zase další zajímavé informace.

Tak zase někdy, třeba v kurzu. Ahoj