5/2023

Ahoj. Vítám tě na začátku dalšího měsíce. Tentokrát na začátku konce školního roku. Teď to musí být pro všechny docela mazec. Jak pro rodiče, tak pro žáky a studenty. Taky mě čekají zkoušky, nicméně v tomhle měsíčníku se už rozepíšu i o novém kurzu, který bude v září přístupný tady na stránkách na stránkách pro každého, kdo se chystá navštívit talentové zkoušky na kteroukoliv konzervatoř v České republice. 

 

Tenhle měsíc vznikly na YouTube pouze 3 nové videolekce. První z nich se týká hry na kytaru a to konkrétně kytarového pravítka, takže pokud se tě hraní na kytaru týká, mrkni na to, možná se dozvíš něco nového.

 

Další lekce o tom, co zná, nebo by měl znát každý muzikant. I když jak se dozvíš ve videu jsou to spíše vlastnosti, které bychom ideálně měli mít všichni bez ohledu na náš obor. Jelikož já ale rozumím dobře právě  hudbě, netroufám si tohle téma věnovat všem, protože bych se taky mohl splést a to bych fakt nerad. 

 

No a poslední lekce je další zkoušející tentokrát pouze z kvintakordů. Ze všech čtyř druhů, ale bez obratů. Tři krát deset všemožných příkladů. No a teď bych ti chtěl představit nový, právě připravovaný kurz. 

 

Přijímačky na konzervatoř

 

Náš český internet neposkytuje žádnou obecnou přípravu na něco, jako je hudební konzervatoř. Jednotlivé konzervatoře mají různé přípravné kurzy. Na ty zájemci dojíždí, řeší si soukromě různá doučování, nebo do Zušky docházejí na hodiny vyhrazené přímo pro zájemce o studium na konzervatoři. Já jsem taky chodíval na doučovaní a řešil jsem přijímačky tak nějak po svém, ale stále mě zajímalo, jak to všechno spojit dohromady, protože na těch konzervatořích se u talentovek chce více méně ta samé. A z téhle představy teď vzniká kurz, který bude obsahovat 16 lekci, ve kterých se dozvíš ve zrychlené podobě to stejné, co v základním kurzu, potom tě provedu intonací a sluchovou analýzou, rytmem a nějakou základní orientací v hudebním životě. Trochu těch dějin, nějakoá základní znalost hudebních těles jako je třeba filharmonie, nebo orientace mezi hudebními nástroji. 

 

To všechno je v šestnácti lekcích. Jedna lekce na jeden týden. Od září do prosince. Talentovky bývají v lednu, takže ti ještě zbyde čas na procvičování. 

Novinka v kurzu

Pokud už víš, jak funguje základní kurz, tak v tomhle bude jedna maličkost navíc. Ke každé lekci dostaneš ke stažení balíček do aplikace Anki, která mi umožňuje nahrávat i zvuky a jejím prostřednictvím se tě ptát na různé otázky. Zaintonuj tenhle a tenhle tón. Vytleskej ten a ten rytmus. Tvůj úkol bude jen plnit úkoly, tím procvičovat svoje muzikantské schopnosti a podle sebe zadávat správné odpovědi. Aplikace nedokáže bohužel vyhodnotit správnost tvé odpovědi ať už je jakákoliv, ale její algorytmus ti dokáže stejnou otázku zobrazit po správné době tak, abys jí nezapomněl. Stačí jen pravdivě zadat, jesli pro tebe byla odpověď snadná, těžká, nebo jsi jí vůbec nevěděl. Sám jsem se přes tu aplikaci naučil plynule italsky, protože je primárně určená pro výuku cizích jazyků. Já jsem jí ale použil pro hudební teorii, protože plní účel stejně tak dobře i pro nás muzikanty. Mrkni se na úvodní stránku tohoto kurzu a zatím vyčkávej. Chci, aby sis ideálně užil léto. A v září, ravděpodobně opravdu prvního v pátek spolu se zářiovým newsletterem bude kurz konečně online a ty do něj budeš moci vstoupit. 

 

A to je pro dnešní novinky všechno.Tenhle Newsletter vychází i v animované verzi na Youtube, takže pokud jsem tě teď nadchnul do učení, tak můžeš pro začátek zjistit, co na kanále najdeš. Třeba se pro začátek vyzkoušej v některém ze zkoušejících videí. Tak se měj a zase někdy, třeba v kurzu. Ahoj.