4/2023

Ahoj. Zdravím tě. Je opět prvního. Tentokrát už prvního května. Je svátek práce a není tak nic lepšího na práci, než připravit a poslat ti nový Newsletter za poslední měsíc. Pokud jsi pouze návštěvník stránek a divíš se, že jsem ti nic neposlal, tak to bude asi proto, protože tenhle newsletter posílám každý měsíc všem registrovaným uživatelům.

 

Čekal jsem v dubnu, že už konečně vyleze sluníčko. Nakonec to bylo jen pár dní, kdy bylo docela hezky alespoň tady u nás na Teplicku. Dvacátého prvního jsme se byli s rodinou podívat do Roudnice na Řipskou. A to byl asi nejteplejší den celého měsíce. 

 

Ať už je ale venku jakkoliv, já stále vytvářím nové lekce. Jednak ty volně dostupné tady na YouTube, tak ty do nového kurzu přijímačky na konzervatoř, o kterém už začnu brzy mluvit, protože jeho spuštění je plánované na prvního září.

 

V dubnu jsem se na Youtube věnoval zejména tématu paměti a paměťových technik. Pokud jsi někdy slyšel o paměťových olympiádách a různých soutěžích, kde jsou si schopni účastníci pamatovat nekonečné řady čísel, jmen a příjmení, nebo třeba karet, tak v těchto lekcích se dozvíš přesně ten způsob, jakým to tihle nepochopení šampioni dělají. O takových technikách se nikdy moc nemluvilo, protože lidé kteří je znali a používali se tím prostě nechlubili. Představ si, že by sis dokázal pamatovat přesné pořadí třeba pěti balíčků karet. Spíše bys utíkal do kasína vyhrát balík, než se tím chlubil. Já tyhle techniky ale používám, abych se naučil věci, které mě zajímají. A to může být úplně cokoliv. Pamatování karet zase vnímám jako trénink a taky se s tím dá machrovat před kamarády to je jasný. Navíc Kasína počítání karet dost nerada vidí. To jen tak, kdyby tě to náhodou napadlo zkoušet.

 

První lekce s názvem “jak funguje tvoje paměť” Je jen ukázkou právě toho, jak špatně se dnes učíme. Biflování, nekonečné opakování, učení se něčeho jako básničku. Tohle všechno prostě a jednoduše nefunguje. I vyjmenovaná slova se dají naučit za jedno odpoledne a není k tomu potřeba tolik práce, kolik tomu žáci a učitelé v součastnosti dávají. Já v těchto lekcích ale používám příklady z hudební teorie. Ostatně pokud by ses učil něco nepřehledného a těžkého, napiš do komentáře co ti dělá starosti a třeba ti v nějaké další lekci ukážu, jak by se to šlo naučit pomocí paměťových technik. 

 

Další lekce s názvem “paměťové techniky v praxi” už slouží přímo k naučení se něčeho nepřehledného a těžkého, co děti na hudebkách probírají roky a v paměti to nikdy pořádně nemají. V této lekci se naučíš předznamenání durových stupnic s křížky. Sám jsem si to vyzkoušel přímo ve škole na několika třídách žáků od osmi do patnácti let. Všichni, co dávali pozor znali správnou odpověď přibližně do dvou vteřin. 

 

Třetí dubnová lekce byla opět zkoušející aneb “vyzkoušej se z hudební teorie”. Tentokrát pouze na intervaly. Třicet příkladů intervalů. Je to také kapitola, která dělá problémy v podstatě všem, kteří se je učí. Tady paměťové techniky bohužel nepomáhají, proto každý měsíc vzniká nová cvičící lekce, která nemá za úkol tě potrestat, ale dát ti tu mou velmi oblíbenou zpětnou vazbu.

 

No a poslední lekce s názvem “Tvůj první paměťový palác” je alespoň za mě nejzajímavější. Protože přesně tímhle způsobem, kterým ve videu pracuji se stupnicemi a těmi paměťovými body se do paměti ukládají i čísla a právě ty karty. Když si uděláš takový palác o velikosti 52 bodů a ke každé kartě vytvoříš představitelný obraz, můžeš si reálně zapamatovat přesné pořadí jednotlivých karet v celém balíčku. A proto mám paměťové techniky tak moc rád. 

 

Já se všechny tyhle informace o paměti naučil ve škole paměti. Nebylo by fér tvrdit, že jsem si na to všechno přišel sám a i když moje videa mají oproti sledovanosti Školy paměti jen zlomek odběratelů, rád jim zde udělám reklamu protože si to prostě zaslouží stejně jako já palec nahoru a ty si ode mě v tuhle chvíli zasloužíš poděkování za to, že jsi dokoukal tento přehled měsíčních novinek, takže se měj a uvidíme se v kurzu. Ahoj.