2/2023

Ahoj. Vítám tě u dalšího několikaminutového počtení o novinkách na teoriamusicale.cz. Kromě toho, že se snažím tyto články psát primárně o hudbě, tak sis ale určitě všiml, že nejsou pouze o hudbě, ale i o tom co se kolem hudby točí. V článku z minulého měsíce jsem se zmiňoval o stresu, kterým si dnes prochází většina lidí, včetně muzikantů. Takže dneska se vrhneme na další téma, které s hudbou souvisí, ale mohlo by existovat i bez ní.

Jak se vzdělávat.

Téma, o kterém jsem se již v minulosti určitě zmiňoval, ale dneska se na něj podíváme trochu do hloubky, protože to je jedna z nedůležitějších činností, kterou ve svých životech praktikujeme a přitom jí děláme velmi často špatně a neefektivně. 

 

Dnešní rychlá doba na nás klade vysoký tlak a tím v tuhle chvíli narážím na sociální sítě. Už každé malé dítě umí ovládat telefon, stahuje si na něj hry, starší děti koukají na TikTok a učí se, jak prokrastinovat. Netvrdím, že to nedělám. Sám jsem toho v dětství u počítače naseděl poměrně dost, takže bych všem počítačovým hráčům příliš křivdil a sociální sítě také používám, nicméně v určitou chvíli přijde na řadu hru a sociální sítě vypnout a jít dělat něco produktivního. A protože tyhle hry a sociální sítě fungují jako dopaminová infuze, je pro většinu lidí problém sednout si pak třeba ke knize a něco si přečíst. 

 

Další podmínka dnešní rychlé doby je právě ta její rychlost. V době, kdy vyrůstali naši prarodiče byla doba skutečně úplně jiná. Vývoj technologií nebyl na takové úrovni jako dnes. Lidé byli zvyklí projít vzdělávacím systémem, najít si práci a spoléhat na to, že když jí budou celý život vykonávat, na sklonku života se spolehnou na důchod a v klidu dožijí zajištění a budou pečovat o svá vnoučata. 

 

Dnes vzniká každou chvíli nová aplikace, nová hra, nebo další aktualizace umělé inteligence. Stroje a jejich algoritmy jsou pak schopné nahrazovat pracovní pozice a toho se logicky všichni bojí. To, co by dnes mohl člověk vykonávat jako vhodné zaměstnání vyžaduje systematické učení, protože ty jednoduché práce už dávno dělají stroje. Zaměstnavatelé navíc vyžadují po uchazečích o práci vysoký level vzdělání a my se tomuto systému musíme přizpůsobit. Jak tedy držet krok s dnešní dobou, abychom mohli být úspěšní? 

 

Je potřeba se rychle učit a vytvářet rychlé a kvalitní výstupy. To asi dává smysl. Je jasné, že je potřeba se rychle učit a rychle a kvalitně tvořit, ale lidský mozek má svá omezení! Ano. Lidský mozek má své limity. Můžeme mu ale pomoc. Abys dokázal zvýšit tyto limity, je potřeba naučit se soustředit a také je potřeba, abys na své výstupy dostával kvalitní zpětnou vazbu. Soustředění je dnes velký problém právě díky sociálním sítím, zejména v poslední době, kdy se na internetu objevila krátká videa Reels. Tento velmi chytrý vynález bojuje o každou vteřinu naší pozornosti, proto se není čemu divit, že na opravdu důležité věci někomu už pozornost prostě nezbývá. A to říkám i přes to, že sám tyto krátká videa tvořím a dívám se na ně.

 

Soustředit se můžeš pouze ve chvíli, kdy to sám chceš a dokážeš si k tomu vytvořit vlastní “soustředící” prostředí. Jak tedy na to. Aby ses dokázal naučit složité věci. Začni třeba na 60 minutách denně. Je velmi důležité vypnout si veškerá oznámení na telefonu i počítači, protože i příchozí e-mail, nebo zpráva na messengeru vyburcuje naší pozornost jiným směrem. Když vypneš všechna oznámení na jednu hodinu, je také vhodné být ve svém prostoru sám. Aby tě nikdo nerušil a mohl jsi se věnovat středu svého zájmu. 

 

Já to dělám tak, že vypnu všechny přístroje, které vydávají hluk. Na počítači i na telefonu vypnu oznámení a věnuji svůj předem stanovený čas něčemu produktivnímu. Zkrátka svou pozornost místo prokrastinaci na sociálních sítích věnuji třeba do tvorby tohoto článku. Další věc je zpětná vazba. Ta může ale vypadat všelijak. Může to být zpětná vazba tvého učitele, rodiče, nebo třeba veřejnosti, pokud se spoléháš na to, že si tvůj výstup prohlédne někdo další a bude jej pravděpodobně hodnotit. Je potřeba si pro tento způsob práce uspořádat vlastní rituály. Jak dlouho se budeš denně koukat na sociální sítě, jak dlouho se budeš věnovat ničím nerušené práci a jaký má být tvůj výstup z této práce. Pokud si ve všech těchto jednotlivých věcech uděláš pořádek, začneš se posouvat kupředu mnohem rychleji a systematicky. Těch 60 minut budeš moci časem posunout mnohem dál a pracovat takto i několik hodin denně. 

 

Pokud by sis z této kapitoly měl odnést alespoň jednu jedinou věc, tak pamatuj, že multitasking neexistuje. 

 

Nové video

 

Na YouTube vznikla jedna hudební lekce o tom, jestli je potřeba hudbu přirozeně cítit. Reagoval jsem tak na několik názorů k mému základnímu kurzu, které říkali, že hudbu se nejde naučit, protože je potřeba jí v sobě zkrátka mít už od narození. Na tohle video se můžeš podívat tady. 

 

Zpětná vazba

 

V rámci té zpětné vazby, která je součástí celého kurzu jsem již dostal pár dotazů u lekce odrážka, dvojkřížek a dvojbéčko. V téhle části kurzu je nebudeš totiž moc potřebovat a právě proto jsem se rozhodl na tyto zpětné vazby reagovat přidaným animovaným komentářem v lekci. 

 

Závěrem. 

 

Dneska jsem se ti snažil předat informace o tom, jak pracovat a jak být ideálně v životě úspěšný, protože denně vzniká tolik nových výstupů jiných inteligentních lidí, které je potřeba se naučit, aby o nás měli zaměstnavatelé zájem a jednak, abychom mohli vytvářet i své vlastní kvalitní výstupy. Ať už články, nebo třeba skladby, protože i hudební teorie vyžaduje, abys při jejím učení věnoval veškerou pozornost právě do toho, co se chceš naučit. 

 

Díky za přečtení a užívej den. Jirka