12/2022

Ahoj,

 

Sedím u stolu, mám v ruce kalendář za prosinec. Ačkoliv je dnes 31. prosince, tak venku to vypadá na krásný začátek jara. Je třeba si ale uvědomit, že sníh teprve přijde. Jak to tak bývá někdy únor, březen. Přemýšlím, co se všechno událo za poslední měsíc a uvědomuji si, že to byl asi ten nejproduktivnější měsíc v celém roce, když tedy nepočítám únor a březen, kdy jsem dával výpověď v práci, která mě nebavila a stěhoval jsem se z Olomouce do Teplic. Tenhle Newsletter je novoroční a zároveň tím prvním novoročním. Touhle dobou obvykle čtu nějakou tu knížku. Jelikož je sobota a víkendy mívám vyhraněné jako dva dny, kdy se snažím odpočívat a nic nedělat, protože pracovní týden začíná ráno v 8 a končí večer mezi osmou a devátou. Tentokrát sedím u tohoto textu a moje paní připravuje dobroty na večerní oslavu, na kterou nás pozvali kamarádi z konzervatoře.

 

V lednu se často lidé vydávají na nové dráhy díky různým předsevzetím a pokud jsi tu dnes i ty poprvé, vítám tě na Teoriamusicale.cz. Třeba jsi amatérský muzikant, rodič mladého umělce, rozšiřuješ své vzdělání, nebo jsi v kurzu a jsi zvědavý na prosincové novinky. Ať už je tvá odpověď jakákoliv, vítám tě tu a mam z tebe radost!

 

Co se stalo v roce 2022

 

První dva měsíce jsem se věnoval stěhování, protože jsem koncem roku 2021 dával výpověď v práci, končil jsem u armády jako muzikant a voják z povolání a rozhodl jsem se, že nemá smysl vymýšlet všechny možné katastrofické plány co budu dělat a tak dále. Prostě jsem zavřel oči a podepsal jsem žádost o zrušení služebního poměru. Pak proběhlo stěhování a pokus o novou práci.

 

Můj první pokus byl změnit své zaměření a nevěnovat se hudbě. 14 dní jsem vydržel pracovat v Praze v jedné firmě, která se starala o klienty skrze investice. Bylo to ale opravdu jen 14 dní, protože se volání cizím lidem a tázání se na jejich investiční znalosti v mých očích ukázalo jako velmi nemorální záležitost. Pokud ti někdo během února volal a měl takovýto dotaz, možná jsem to byl já. Za což se nyní opožděně omlouvám, protože mi to ve výsledku skutečně nedávalo smysl.

 

Po této zkušenosti jsem se tedy rozhodl, že zůstanu muzikantem a budu se věnovat tomu, co zkrátka a dobře umím nejlíp. Tenhle projekt byl stále rozpracovaný a tak jsem obvolal veškeré hudební školy ve svém okolí a začal jsem učit deset hodin týdně v Krupce kousek za barákem. To ale bylo pro žití ve dvou málo, protože v té době i moje paní měnila své zaměření. Takže jsem k učení chodil na brigádu do nám všem známého OBI. To bylo velmi úsměvná zkušenost. Z OBI mě vyhodili po dvou měsících s tím, že jsem líný a do konce prázdnin jsem vybaloval zboží v Kauflandu. To už zároveň získal základní kurz své první studenty a dostal jsem nabídku v Děčíně a v Litvínově, že bych zde mohl pracovat jako učitel a korepetitor.

 

V září jsem tedy začal pracovat ve dvou školách a opět jsem začal studovat na konzervatoři. Tentokrát dirigování. Zároveň jsem se v lednu a v prosinci zúčastnil dvou kurzů ve Škole paměti a naučil jsem se používat svou paměť jako nikdy předtím. Ostatně na Youtube je série videí, kde tyto techniky učím studenty naší školy. V prosinci proběhly koncerty v Děčíně, v Litvínově, v Teplicích, kde jsem si poprvé zamával taktovkou před plným sálem posluchačů a poslední koncert byl opět v Děčíně, kde mi můj profesor svěřil celý koncert včetně Rybovky, která se hraje tradičně každý rok na Vánoce.

 

Co plánuji na rok 2023

 

Hned od začátku měsíce se naplno vrhnu do přípravy nového kurzu "přijímačky na konzervatoř", který bude od září přístupný pro každého, kdo se hlásí na jakoukoliv konzervatoř v České republice. Zpracoval jsem si dokumenty s povinnými znalostmi, které by každý uchazeč měl mít a v 16 lekcích se budeš moci procvičovat a připravovat na talentovky, které bývají většinou v lednu. Bude to tedy jedna lekce/jeden týden. Zároveň pro tebe budou v kurzu k dispozici balíčky karet, které si budeš moci otevřít v aplikaci Anki. Tyhle balíčky pro tebe budou připraveny u každé lekce a podle algoritmu téhle aplikace se budeš každý den 10 – 15 minutovým tréninkem zlepšovat v hudební nauce, intonaci, rytmu a sluchové analýze.

 

Volně přístupné lekce

 

Některé lekce v základním kurzu jsou nastaveny jako volně dostupné, tyto lekce jsou zároveň nahrané na Youtube. Pokud zjistíš, že ti zhlédnutá lekce stojí za koupi kurzu, i samotný kurz ti pak bude dávat smysl.

 

Během ledna bude zároveň roční přístup do kurzu s 20% slevou. Stačí pod ceníkem kliknout na modrý odkaz pro zadání slevového kódu a zadej - ROK2023

 

Vzkaz do roku 2023 tobě

 

Pokud jsi v základním kurzu a dává ti smysl učit se hudební teorii, jsi jednoznačně napřed oproti tvým vrstevníkům, protože hudební nauka mě, ani mé spolužáky nikdy nebavila. Vytvořil jsem tenhle projekt pro muzikanty tak, aby je bavilo se učit. Aby každá nová informace vyvolala další řadu otázek, které ti pomohou hudbu chápat více do hloubky. Zvědavost je přirozená vlastnost. Rčení, že kdo je zvědavej, bude brzo starej je jen věta vymyšlená pro děti, které se ptají na něco, co jim jejich rodiče ještě nechtějí při jejich věku říct. Ty buď zvědavej jak jenom to jde. Kontakt na mě mimo jiné máš v kurzu přes zpětnou vazbu, nebo v kontaktech.

 

Pokud v kurzu nejsi a jen brouzdáš stránkami ať už v rámci emailu, který ti přišel, nebo zvažuješ kurz, Vytvořením profilu v pravém horním rohu získáš přístup k lekcím zdarma, nebo se podívej na Youtube, kde je videí více. Tak či tak ti přeju vše dobré, měj se hezky :) Jirka

 

Základy hudební teorie

 

Teoriamusicale