Co je to hudební teorie?

Co jiného napsat na stránky o hudební teorii, než to, co to vlastně je. Předpokládám, že asi znáš název hudební nauka, protože se učí ve škole. Jinak to je totéž. Hudební teorie je hudební nauka. Ve výsledku je ale tak moc složité odpovědět na otázku, oč se jedná, že i kdybych se to pokusil jakkoliv vysvětlit, určitě by se mi to nepovedlo. Nebudu ti proto psát nějaký složitý název, který bys možná ani nepochopil. Vezmu to trochu jinak. Po svém.

                        Co to teda je hudební teorie. Stejně jako třeba zeměpis není zeměpisem jenom ve škole na hodině. Je to zeměpis, i když doma s rodinou přemýšlíš, kam pojedete v létě na dovolenou. Stejně jako matematika není matematikou jen při násobení a dělení ve školní lavici, ale i když doma zjišťuješ, jestli si tu dovolenou můžete s rodinou vůbec finančně dovolit. S hudební teorií je to zrovna tak.

                        Hudební nauka ve škole je jenom ta část, kdy se učíš vyjmenovat tóny, určovat intervaly, pojmenovávat nástroje a tak dále... Jenomže hudební teorie je to úplně stejně i ve chvíli, když se začneš bavit s kamarádem. "Na co hraješ?", "A co hraješ za muziku?", "Můžu si to poslechnout?", "To zní dobře.", "Já hraju na piano, tak bychom to mohli zkusit hrát spolu.", "BUM", možná jsi právě založil světoznámou kapelu a bylo to jenom proto, že umíš noty a máš si o tom s kým popovídat. 

                        Není to teda taková nuda, když víš, proč by ses to měl učit. Hudební teorie je vlastně hudba, o které pouze mluvíš. Jakmile přestaneš o hudbě mluvit a začneš hrát, už to není teorie. Je to praxe. To nejlepší na muzice je praxe, ale jedno bez druhého by nemohlo existovat. Díky hudební teorii můžeme zapisovat hudbu do not. Bavíme se o zvuku. "Jak to má znít?", "Jak chci aby to znělo?".

                        Musíme vyřešit plno věcí, než vylezeme na pódium. Je to pořád jenom teorie. Praxe přijde na závěr. Když zvládneš přečíst noty - všechny ty italský zkratky a slovíčka, naučíš se tu skladbu zahrát tak, jak to ten skladatel napsal. Teprve po hodinách, dnech a týdnech cvičení vylezeš na pódium a během pěti minut všem ukážeš, co jsi celý ten dlouhý čas v pokoji prováděl. Ano, cvičil jsi, ale taky jsi se učil hudební teorii. Luštil jsi noty a intervaly. V kurzu "Základy hudební teorie" se toho můžeš mnoho dozvědět. Tak Muzice zdar!