Baví děti škola?
Nedávno jsem si řekl, že se pokusím zjistit, jestli děti nebaví chodit do školy. Nejjednodušší způsob vyhledávání je u mě asi stejně jako u tebe Google. Další moje myšlenka ale byla, že se pokusím "vygooglit" a dohledat, že děti škola baví. Tím bych dal alespoň najevo, že se nesnažím našemu vzdělávacímu systému vyloženě škodit a začal jsem vyhledávat dotazy na opačné straně spektra. První co jsem do vyhledávče napsal bylo: "děti škola baví" a říkal jsem si, že se mi zobrazí několik výsledků s články o dětech a školách, do kterých chodí děti rády. Byl jsem dost v šoku, protože ani jeden odkaz neobsahoval slovo: "baví".
Samozřejmě jsem našel pár příkladů spokojených školáků. Často na různých fórech, kde rodiče pokládají dotazy jiným rodičům ohledně výchovy, nebo vzdělávání svých dětí. V dolní části tohoto vyhledávání jsem ale našel (je to i na obrázku) kategorii: "Lidé se ptají". Tady jsem byl v šoku ještě malinko víc. První dotaz. "Proč děti nebaví škola?" Řekl bych, že občas je problém i ten, že z velké části nebaví škola samotné učitele. Vycházím z vlastní zkušenosti. Jako školák jsem nepoznal téměř žádného učitele, který by se do školy těšil, nebo by nám dával důležitost vzdělání najevo jinak, než špatnými známkami.
Další dotaz byl: "Co když mi to nejde ve škole?". Upřímně ten je tam asi z velké části díky mě, protože jsem se několikrát ptal sám sebe a pak i internetu: "proč mi to ve škole nejde?" "Co když nedokončím školu?". Jelikož jsem od dětství dyslektik, tak si stále pokládám otázku: "bude tenhle článek někdo číst?" Protože chyby dělám pořád a určitě i v tomhle textu nějaké budou, ačkoliv jsem si ho asi stokrát přečetl. Kdyby mi někdo během školních let řekl, ať napíšu článek, asi bych se zhrozil. Dělám chyby, prohazuju písmenka. A bude to na známky? Naučil jsem se totiž vnímat svoje vzdělávací a asi i životní prostředí formou vnější motivace.
Tím se dostávám k dalšímu dotazu, který obsahuje přesně to slovo, díky kterému nelze dohledat na Googlu téměř žádné zdroje o spokojených školácích. "Jak donutit děti k učení?" Děti - nebo alespoň z mého úhlu pohledu - jsou děti ve škole zkrátka nuceny se učit. Ve škole to funguje tak, že dítě dostane špatnou známku. Známku uvidí rodič a domlouváním, v horším případě i fyzickými tresty se snaží svému dítěti "domluvit", aby se lépe učilo. Předpokládám, že si teď asi říkáš: "jak jinak dítě motivovat, než známkami?" Já si pokládal celou spoustu těhle dotazů a pokládám si je pořád, nicméně mě tohle téma zajímá a stále hledám další a další odpovědi. "Děti se přece musí naučit číst, psát, počítat". Podle mě je odpověď někde uprostřed. Jako první mě na tuto otázku napadá jednoduše "vnitřní motivace".
Vyhledal jsem si tedy ještě další klíčová slova. Slovní spojení "vnitřní motivace" ti vyhledá wikipedii a pár dalších odkazů ohledně definice. Takže další dotaz "Vnitřní motivace k učení". Tím už se dostávám do fáze řešení problému nespokojených dětí ve škole. Vnější motivace je druh motivace, kdy dostáváme odměny, nebo tresty. "správně jsi přečetl písmenko. Tady máš bonbónek." Vnitřní motivace je naopak pochopení učícího se člověka, že: "to, co se učím má smysl a zajímá mě to". Vychází zkrátka ze člověka samotného. Stejně jako tenhle článek. Urazil jsem kus cesty, abych začal tvořit textový obsah na internet, který si může každý přečíst. Cítím se i trapně, ale moje vnitřní motivace mi říká, že o tomhle by se mělo mluvit, i když pletu i/y a prohazuju písmena. Jestli jsi člověk, který si teď pokládá velkou spoustu otázek na tohle téma, tak žádný strach a ani vztek prosím. Velká část mojí rodiny by si tenhle článek neotevřela už kvůli jeho nadpisu, proto ti chci poděkovat, že jsi dočetl až sem.
Jelikož jsem učitel a zajímá mě tohle téma, jsem zároveň muzikant a baví mě hudební teorie. Proto jsem vytvořil tuhle stránku. Možná, že tvůj syn, či dcera chodí do "Zušky". Zkus se ho/jí zeptat, jestli má hudební nauka smysl. Samozřejmě doufám, že ano. Ten první kurz, co jsem tady na stránkách vytvořil má smysl hlavně v tom, že si samotný žák může určit, kdy se bude učit a jak. Vnitřní motivace.Samozřejmě možná zaplatíš 300,- za měsíc a nebude to tvoje dítě bavit. Pokud se to stane a tvoje dítě v tom zkrátka neuvidí žádný smysl, tak mi klidně zavolej a já ti to předplatný vrátim na účet. Pokud tě tenhle článek zaujal, můžeš se tady alespoň registrovat. Jednou měsíčně vydávám tzv. Newsletter o novinkách, přáních a tématech, o kterých rád mluvím. Nemusíš nic platit. V kurzu je pár videí zadarmo, aby si o tom tvůj potomek mohl udělat obrázek. Pokud se mu to nebude líbit, třeba jsem ti alespoň prostřednictvím tohoto článku předal něco hodnotného. Díky za přečtení. Hezkej den. Jirka